A paradicsom tápanyagtartalma rendkívül lényeges számunkra, hiszen az egyik legfontosabb haszonnövényünk: nemcsak nyersen fogyasztjuk, de ezerszám lehet a recepteket sorolni, amikbe paradicsomot teszünk a megfelelő állag és zamat elérése érdekében. Ha alaposan szemügyre vesszük az étrendünket, alig múlik el úgy nap, hogy ne fogyasztanánk paradicsomot, mégha nem is találkozunk szemtől-szemben minden alkalommal a kerek, illatos, csodaszép gyümölcsével.
A paradicsom tápanyag tartalma és tápanyag összetétele
Egy átlagos, 100 grammos nyers paradicsom az alábbi tápanyagokat tartalmazza:
- 95% víz,
- 0,9 gramm fehérje,
- 3,9 gramm szénhidrát,
- 2,6 gramm cukor,
- 1,2 gramm rost
- 0,2 gramm zsír.
Az oldott ásványi anyagok tartalma nagyban függ a termesztéstől és a talaj minőségétől.
A paradicsom a nagy C-vitamin tartalma miatt is értékes, hiszen 100 grammban 30-35 mg C-vitamint találunk.
A paradicsom egészségre gyakorolt hatása
A magas C-vitamin tartalomból is következően a paradicsom fogyasztás előnyei közé tartozik az erős antioxidáns hatás, amely a főzés közben sem vész el.
Az antioxidáns hatása révén a paradicsom védi a szervezetet a sejteket károsító folyamatoktól, ez által csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát, különösen a mell- és a prosztatarák esetén.
Tisztítja a vért és óv a vérrögök kialakulása ellen, valamint csökkenti a stroke és szívbetegségek kialakulásának kockázatát és a magas vérnyomásra is kedvezően hat. Jótékony, stabilizáló hatással van a vércukorszintre, így a cukorbetegség megelőzésében is fontos szerepe van. Bizonyos kutatások szerint csökkenti a koleszterinszintet is.
A kutatók a paradicsom szervezetre gyakorolt jótékony hatásait a C-vitamin tartalom mellett a rendkívül magas likopin tartalmának is tulajdonítják. Több likopint tartalmaz, mint a legtöbb zöldség vagy gyümölcs, amely ráadásul a hő hatására sem veszíti el az előnyös tulajdonságait.
Tehát ha az a kérdés, hogy szükségünk van-e a paradicsomra, akkor a válasz egyértelműen egy nagy, hatalmas IGEN!
Hogyan járul hozzá a megfelelő termesztési módszer a paradicsom tápanyag tartalmához?
Ha röviden kell válaszolni, akkor azt mondanánk: nagyon!
A megfelelő termesztési módszer nagyban hozzájárul a paradicsom tápanyag tartalmához, mint ahogy a termőtalaj minősége is lényeges.
- A paradicsom-termesztés optimális talajhőmérséklete 18-22°C között van fajtától függően. Ezen a hőmérsékleten a legjobb a tápanyagfelvétel és -szállítás a gyökérzettől.
- A levegő páratartalma szempontjából 65-80% közötti relatív páratartalom a kedvező.
- A paradicsom vízigényes növénynek tekinthető, de a talaj nedvességtartalmának megfelelő szabályozása a fontos.
A megfelelő tápanyag-utánpótlás is fontos szerepet játszik a paradicsom tápanyag tartalmának biztosításában. A talajvizsgálat elvégzése után a megfelelő tápanyag-utánpótlással biztosítható a gyökerek gyors és egészséges fejlődése.
Milyen EC és pH értékre van szüksége a paradicsomnak?
A paradicsom számára az ideális pH érték 5,5-6,5 között van. A talaj EC-értéke (elektromos vezetőképessége) a sótartalmat jelzi. Mivel a paradicsom a sótűrő növények közé tartozik, így a talaj EC-értéke 1,5-2 mS/cm között tartandó.
A paradicsom nemcsak ízletes, de sokoldalú egészségmegőrző társunk is. A paradicsomtermesztés ez által nemcsak üzlet, hanem fontos küldetés is.
Jó munkát kívánunk hozzá!